I want to read the post in English
Ještě před tím, než jsme koupili letenky na západ USA, viděli jsme stovky fotek a četli desítky článků o všem, co bychom tu mohli vidět a Antelope Canyon byl bez debat jedno z prvních míst, které jsme si označili špendlíkem v plánovací mapě. Zvlněné stěny, které tvoří úzké uličky a hra světel, které po hladkých kamenech klouže dolů, byly na vlastní oči ještě mnohem víc ohromující a Antelope Canyon byl jedním z nejkrásnějších míst, které jsme v životě viděli, čestný pionýrský.
Když jsme plánovali cestu, na první pohled se nám nabízely dvě možnosti – část Upper Antelope Canyon nebo Lower Antelope Canyon a jestli taky plánujete cestu na západ USA, dilema, jestli Upper nebo Lower, se asi taky snažíte rozlousknout. My na ni máme ale trochu jinou odpověď – ani jeden.
Oba mají své výhody a nedostatky, největším mínus, které nás od návštěvy odrazovalo, bylo povzdechnutí, které si neodpustil nikdo. „Je to nádhera, ale v kaňonu je trašně moc lidí, na jedinou fotku jsme museli čekat hrozně dlouho a pak rychle cvakat, protože nám na pár vteřin nikdo nevadil v záběru...“
Problémem obou kaňonů je obrovské množství společností, se kterými na prohlídku můžete vyrazit (na vlastní pěst to není možné vůbec) a navzdory tomu, že ceny prohlídek se šplhají i na víc než 60 dolarů za osobu, každou hodinu vypraví jednotlivé společnosti své zájezdy a desítky lidí se potom potkávají v úzkých uličkách.
Pátrali jsme dál, původně s cílem najít alespoň tu nejdůvěryhodnější společnost, a pak jsme ho našli. Antelope Canyon X! Zdaleka nedosahuje věhlasu svých dvou slavnějších bratrů, ale přesně díky tomu nám padl do oka a rozhodli jsme se mu dát šanci.
Jak jsme si vybrali antelopího outsidera
A jak se to vlastně stalo, že Upper Antelope Canyon je zdaleka nejslavnější a za ním zůstávají schované další, stejně fascinující části kaňonů? Proslavila ho fotka od australského fotografa Petera Lika s názvem „Phantom“, která se prodala za rekordních 6.5 milionu dolarů a zajistila kaňonu „věčnou slávu“ a především už asi navždy nejdražší vstupné.
Pravdou ale je, že nejznámější neznamená jediný. Díky tomu, že Antelope Canyon X není tak vyhlášený, sem můžete pořídit vstupenky i poměrně last minute a navíc je podstatně levnější - jedna vstupenka stojí 40 dolarů. Jeho největší výhodou ale je, že se tu v úzkých ukličkách nemačkají desítky lidí. Ve skupince nás bylo jenom 13 a když přičtete indiánského průvodce, máte celkový počet lidí v kaňonu během naší prohlídky.
Dobře, je méně známý, ale stejně. Jak je vůbec možné jedno z nejavštěvovanějších míst západní Ameriky sdílet s tak malou skupinou? Narozdíl od Upper a Lower, kde je společností nepřeberné množství, je jediným organizátorem, který má právo do kaňonu X vozit návštěvníky, Taadidiin Tours, což zásadně reguluje počet lidí, které můžete potkat.
Standardní prohlídky trvají přibližně hodinu a půl, za kterou si stihnete všechno parádně projít, prohlédnout, vyfotit a hlavně užít. Náš průvodce sypal z rukávu různé zajímavosti, včetně demonstrace vzniku Antelope Canyonu (na kterou použil celou a jedinou lahev vody trochu nešťastné účastnice zájezdu) a na všechno nám dopřál dost času. Právě proto, že jsme byli jediná skupina v kaňonu, jsme neměli pocit, že nás někdo strká do zad, abychom se už posunuli dál, ale naopak, pro fotky jsme se klidně i vrátili, vystřídali jsme se na těch nejkrásnějších místech a pak jsme se zase pomalu loudali o kousek dál, abychom stihli vstřebat všechnu tu okolní krásu.
Když jsme se po dvou hodinách vraceli do auta, s kartou plnou fotek a hlavou plnou zážitků, shodli jsme se, že Taadidiin Tours bychom snad pro návštěvu Antelope Canyonu nemohli doporučit víc.
PIN IT FOR LATER