I want to read this in English
Kola jsme si do Chorvatska vzali minulý rok poprvé a upřímně už asi nikdy nechceme jet bez nich. Objevili jsme díky nim další tvář země, kterou jsme dlouhé roky řadili spíš k těm, do kterých lidé vyráží za “plážovou” dovolenou, přitom je tu tolik míst k objevování. A když se ještě navíc spojí s výbornými restauracemi a skvělým místním vínem k západům sluníčka, není o čem přemýšlet. My jedeme zase a pro vás jsem do článku připravila všechno potřebné k tomu, abyste mohli taky.
Jaké kolo si vzít?
Záleží úplně na vás, Chorvatsko se přizpůsobí všem. Trasy si tu mohou vybírat cyklisté s horskými koly (například populární Parenzanu na Istrii), na své si přijdou silničkáři a my volíme gravel, takže i trasy, které vybíráme, jsou kombinací silnic, štěrkových cest a cestiček.
Jak naplánovat trasu?
Nejlépe se mi plánuje kombinováním dvou aplikací - Stravy a Map. Pokud máte Strava Premium, funkce heatmapy v plánování je k nezaplacení, bezchybně ukáže, jaké cesty jsou ve vašem okolí nejpopulárnější, kudy se jezdí často a kudy zase naopak vůbec. Tyto informace pak spojujeme s daty z Map, které jsou pro nás nejprověřenější aplikací pro plánování turistických tras, jak na kolo, tak pěšky.
Cest si v těchto dvou aplikacích můžete najít nekonečně mnoho, pokud byste ale hledali i další inspiraci, některé chorvatské regiony nabízí své vlastní cyklorádce.
Například v oblasti Šibeniku najdete vytipované trasy na webu Bike & Hike, odtud si můžete trasu stáhnout v GPX a importovat do Map.
Na Istrii funguje web Istria Bike, v okolí Zadaru narazíte zase na značení Zadar Bike Magic s třemi tisíci kilometrů cyklistických tras pro gravel, silničky i MTB, a na webu Croatia.hr najdete tipy na cyklotrasy z různých regionů.
Chorvatsko také křižují mezinárodní cyklotrasy EuroVelo, takže nemusíte mít obavu, že by vám snad došla inspirace, kam zamířit dál. Nespoléhejte ale na dobré značení cyklotras, s jejich značením v České republice se Chorvatsko nemůže úplně rovnat, trasu máme proto pokaždé uloženou v Mapách a staženou pro všechny případy i offline.
Trasy, které otestujete a objevíte, nám nezapomeňte nahrát na Cyklično, které pomalu spouštíme s tipy na cesty pro všechny cyklovýletníky.
I když jsme na silnicích nepotkali moc často cyklopruhy, na cestách u pobřeží se většinou vejdeme za širokou krajnici, nebo nás auta s rozumným odstupem vždy objela, takže i pokud nejezdíte běžně v provozu, není potřeba se jízdy po silnici obávat.
Rozhodně vždycky myslete na to, že je opravdu, ale opravdu teplo. Plánujte raději kratší trasy, minimálně než si otestujete, kolik toho za den zvládnete ujet, a pořád si to užít. Nemusí to totiž vůbec být stejný počet kilometrů, na které jste zvyklí, když vyrazíte na kolo v “domácím prostředí”.
Jak kolo přepravovat?
Nejjednodušší variantou je samozřejmě kola popovézt autem na místo, odkud chcete vyrazit, pokud jste z ubytování už vyjeli do všech světových stran a chcete se posunout někam dál. My kola vozíme za autem na držáku Thule, se kterým máme dobré zkušenosti.
Pokud si stejně jako my plánujete raději trasy tak, abyste se nemuseli vracet stejnou cestou, může pomoci i veřejná doprava. Kola můžete po Chorvatsku přepravovat vlakem, jízdenka pro kolo by měla stát 15 kun bez ohledu na vzdálenost.
Autobusem kola tak jednoduše nesvezete, umožňovat převoz by na svých linkách měl Flixbus, případně lokální dopravci, ale nemáme to osobně otestované.
Letos bychom se chtěli podívat i na ostrovy, bude pro nás tedy aktuální přepravování kol i na lodích. Z Rijeky, Zadaru, Šibeniku, Splitu i Dubrovníku vyplouvá Jadrolinija a přehled trajektů i cen za převoz kol mají na webu.
Co si obléct a jak se připravit
Základem je pro nás vždycky kvalitní dres nebo tričko z lehkého materiálu, který dobře odvádí pot a rychle schne. Ověřte si, že oblečení nevadí opalovací krém, abyste si ho nezničili, a velmi lehké oblečení by mělo ideálně mít UV ochranu.
Pokud nechcete z dovolené odjet s exkluzivním cyklistickým opálením, budou se vám hodit nižší ponožky, ale je možné že vás někde odchytne cyklistická módní policie. Protože ponožky na kolo jsou prostě ty vysoké. :)
Že na kolo patří helma snad nemusím ani zmiňovat, brýle sice tak povinnou výbavou nejsou, ale na chorvatské sluníčko je rozhodně dobré je mít.
Pro pozdější návraty balíme do kapsy nejpraktičtější vynález v dějinách cyklistiky, návleky na ruce. Jsou malé, skladné a neuvěřitelně praktické. Jakmile začne zapadat sluníčko a ochladí se, návleky během pár vteřin udělají z krátkého rukávu dlouhý a jede se dál.
Na celodenní výlet na kole jsme pro nás dva schopní všechno sbalit do malé brašny na řidítka a velké brašny za sedlo. Někomu ale mohou stačit i kapsy na dresu případně malá brašna na rám, záleží na vás, co máte za vybavení a jak úsporně balíte.
S sebou nezapomeňte sbalit
- plavky
- rychleschnoucí ručníky
- opalovací krém
- sváču (takovou, která odolá horku, takže čokoládu spíš ne :))
- dostatek vody (jedině dobře, když do jedné lahve připravíte iontový nápoj)
- peníze (nespoléhejte na platbu kartou, obzvlášť při průjezdu vesnicemi nebo malými městečky se dá v restauracích i obchůdcích platit často jen hotově)
- základní nářadí - připravte se na drobné defekty (opravná sada na kolo, pumpička, základní sada imbusových klíčů)
- světýlka (sluníčko padá hrozně rychle a potřebujete být vidět)
Kdybyste si cestu naplánovali s přespáním v penzionu nebo hotelu po cestě, přibalte kartáček na zuby a oblečení na převlečení na druhý den, nic víc nepotřebujete. Pro ty, kdo hledají ještě větší svobodu, je tu bikepacking, ale to už je, co se týče balení, samostatná kategorie.
Plánujete vzít kolo s sebou na dovolenou? Napadly vás k tomu ještě další otázky? Napište mi na Instagram nebo na Facebook.
PIN IT FOR LATER