Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tímto souhlasíte. Další informace

Yosemite za 1 den: tipy co v parku dělat, kde se ubytovat a jak si návštěvu Yosemitského národního parku naplánovat

Yosemite Valley bylo prvním cílem naší cesty po příletu do San Francisca. Jak si naplánovat jeden den v parku, kam se podívat a co všechno bychom chtěli vědět, než jsme do Yosemitu přijeli?

 

Kde přespat?

Protože cena za ubytování rapidně stoupá s každým kilometrem, o který jste blíž národnímu parku (nebo čemukoliv, co stojí za vidění), bydleli jsme relativně daleko, v Heritage  Inn Sonora. Ze San Francisca to sem bylo 220 kilometrů, což byla stejně maximální vzdálenost, kterou jsme po příletu byli schopní ujet, k branám Yosemitu pak hodinu a půl s pěknými výhledy do okolí. Ubytování je to standardní, uvádí, že je se snídaní, což v podstatě ale znamená toast s máslem a nedobré kafe, takže při rezervaci ubytování se na to nesoustřeďte jako na výhodu. 


yosemite_blog01


Kolik stojí vstupné?

Vstupné do jednoho parku stojí mezi 30 a 35 dolary, proto je bez debaty nejlepší možností Annual Pass. Pořiďte si ho hned v prvním parku, jestli plánujete navštívít víc než 3 parky, určitě se vám vyplatí. Nový stojí 80 dolarů, zkuste se ale poptat v okolí nebo rozhodit sítě na internetu. Pass totiž platí celý rok, takže pokud někdo z vašich přátel byl v Americe a koupil si ho, určtě vám ho rád přeprodá. Kartička platí pro dva řidiče / dvě auta, takže si ho bez obav můžete koupit od někoho, kdo využil jedno ze dvou políček pro podpis.

 yosemite_blog11


 Kde zaparkovat?

U všech zajímavých míst mají Američané „viewpoint“, takže možnost zaparkovat je téměř všude – u řeky, u vodopádu, u vyhlídky do údolí, ... Dobrý výchozí bod pro obhlídku údolí je Visitor’s Parking v Yosemite Village - odsud jezdí každou půl hodinu zdarma shuttle bus, který vás nabere a vysadí na jedné z 12 zastávek své okružní jízdy. Druhou možností, pokud plánujete trek na Upper Yosemite Falls, je zaparkovat přímo u kempu, ze kterého se vychází, my jsme zvolili první variantu, protože jsme se báli, aby bylo v poledne ještě na parkovišti u kempu místo.


V kolik přijet?

Do parku jsme dojeli přibližně na devátou hodinu ráno a všude se nám podařilo pohodlně zaparkovat, v hlavní sezóně bude ale určitě potřeba přijet o něco dřív. 


yosemite_blog12

 

Kde se najíst?

Tohle bude krátký odstavec, protože jediná možnost je v Yosemite Village, v malé restauraci / obchodě, kde si můžete objednat sandwich, pizzu nebo bagetu a svačinu s sebou na cestu. 

 

Co určitě v Yosemite NP vidět?

Bridalveil Fall: krásný vodopád, kterým doporučujeme začít průzkum národního parku. Dostál svému jménu – nevěstin závoj – a obklopil nás mlhou padající s kapkami dolů (v jiném ročním období asi jemnou, na začátku května jsme dostali pořádnou sprchu). Cesta k němu je z parkoviště jen krátká, tak akorát k protažení nohou a určitě tu u informační tabule odbočte z asfaltové cesty na užší cestičku doprava mezi stromy, dostanete se až přímo pod vodopád, kde sice všichni trochu zmoknou, ale stojí to za to.


yosemite_blog04yosemite_blog05


Tunnel View: Snad nejznámější pohled na Yosemite Valley. Buďte trpěliví, může chvíli trvat, než se uvolní parkovací místo, je to ale zastávka na 10 minut, déle se většina lidí kochat nepotřebuje, takže se auta mění celkem rychle.

Pokud do národního parku přijedete ve směru od města Fresno, Tunnel View vás doslova praští do očí hned po výjezdu z tunelu (to i trochu napovídá název vyhlídky), ve směru od Sonory jsme pokračovali v cestě od Bridalveil Fall o pár kilometrů dál.


yosemite_blog07


Glacier Point: Druhá zámá vyhlídka, Glacier Point, je otevřená od června do září, na nás tak u její odbočky čekal jen málo optimistický nápis „road closed“. Všichni, kdo na ni vyjeli, ale výhled moc doporučují, proto pokud sem pojedete v hlavní sezóně, nenechte si ho ujít. 


Upper Yosemite Falls: opravu těžký, ale opravdu nádherný trek. Vyhraďte si na něj dostatek času. 5 – 6 hodin, které se uvádí na cedulích, náročnosti odpovídá, my jsme zpátky na zastávce autobusu byli přibližně za pět. Cesty jsou úzké, kamenité, někde kluzké, určitě nepočítejte s tím, že byste konec treku mohli dojít po západu slunce. Mrkněte na výhledy a zážitky, které už jsme sepsali do samostatného článku.


yosemite_blog14yosemite_blog15


Lower Yosemite Falls: krátký, nenáročný okruh k druhé části Yosemite Falls.


Tuolumne Meadows: když budete mít po treku víc energie, než my, nebo budete v Yosemite zůstávat ještě o den déle,zajeďte si sem. My jsme bohužel neměli dostatek času, abychom si prodloužili pobyt v Yosemitu na další den, ale pokud se sem ještě někdy podíváme, v Tuolumne Meadows se stoprocentně zastavíme.





RELATED POSTS: