I want to read this post in English
Na projížďku na koních jsem se ve Viňalesu těšila snad úplně nejvíc a byla ještě lepší, než jsem si dokázala představit.
Možností s kým a kudy se na koních vydat je několik a není divu, vzhledem k tomu, jak populární je to aktivita. My můžeme jenom doporučit projížďku, kterou nám domluvila naše paní domácí. Nejsem si už jistá, jestli s námi jel její bratr nebo švagr, každopádně rozhodli jsme se dát na osobní doporučení a zkusit to s ním. Koní měl několik, ale na první pohled bylo o každého z nich dobře postaráno a ke všem se choval jako k parťákům, ne jako strojům na peníze, což pro mě bylo zásadní, jinak bychom určitě nikam nejeli.
Na projížďku je možnost vydat se dopoledne i odpoledne - my jsme byli od začátku rozhodnutí pro odpoledne, ale je to na vás, program se nijak zásadně nemění (my jsme o možnosti jet odpoledne nevěděli, ale hodí se, pokud chcete ušetřit čas - jakmile před obědem přijedete z Havany, můžete si zamluvit projížďku na to stejné odpoledne, nemusíte čekat do dalšího dne, a tím pobyt ve Viňalesu trochu zkrátit).
How cigars are made? Visiting the tobacco farm
První zastávkou byla farma na výrobu tabáku, kde dostanete krátkou, ale poměrně zevrubnou přednášku o tom, jak tabák roste, jak se zpracovává a z jakých listů se vyrábí ty nejlepší i naopak ty nejhorší doutníky.
Naprostou většinu produkce (90 %) odevzdávají farmáři ke zpracování státu, ze zbylých deseti procent mohou vyrábět doutníky pro svou vlastní potřebu a prodej návštěvníkům.
Povídání, ukázka sušení tabákových listů i toho, jak se doutník správně ubalí, byla stejně zajímavá, jako následná ochutnávka našeho prvního kubánského doutníku - pro jemnější chuť navíc namočeného v medu.
Z místní produkce tu také dostanete možnost si doutníky koupit a i když je to lákavé, my jsme nakonec žádné nepořídili - v nabídce byly jenom balíčky po 10 - 15 doutnících, což je na nekuřáky až moc velký balík, obzvlášť když ani jeden nejsme takoví znalci, abychom na neoznačených doutnících poznali, jestli mají opravdu avizovanou kvalitu.
Návštěva tabákové farmy je nicméně v ceně vyjížďky, takže vás nic koupit nenutí a pokud si nevyberete, není to špatně. :)
Back in time. Farming in Valle de Viňales
Po projížďce nádhernými údolími, mezi políčky i řekou jsme dojeli k druhé zastávce naší cesty, na kubánskou farmu. Jako první musím zase pochválit zacházení s koňmi, kteří všichni stáli ve stínu, dostali napít a bylo o ně dobře postaráno, zatímco my jsme se šli kochat exotickým ovocem, kávou a rumem.
Z prohlídky i z místa, na kterém je farma postavená, jsme byli upřímně nadšení. Protože je Valle de Viňales v UNESCO, mohou tu farmáři pěstovat plodiny jen za velmi přísných podmínek a bez využití moderní techniky, která by narušovala krajinu. I proto jsou výhledy do údolí často jako pohled do minulosti.
Ochutnali a pořídili jsme tu lahev místní guayaby, vykoupali se v jezírku, které je příhodně hned za kopcem, a vydali se na cestu domů.
Projížďku na koních ve Viňalesu si určitě nenechte ujít - podobnou trasu je možné jít částečně i pěšky, ale trvá to déle, neužijete si výhledy z koňského hřbetu a místní koně jsou zvyklí vozit jezdce i nejezdce, takže se nemusíte být, že by s vámi někam utíkali, svou trasu znají nazpaměť.
Vyberte si spokojené koně, slunečný den a vyrazte, tenhle zážitek k cestě na Kubu neodmyslitelně patří.
PIN THIS FOR LATER