Phu Quoc, ostrov na jihu Vietnamu, který zatím zůstává relativně skrytý před zraky cestovních kanceláří a davů turistů, unikl popravdě při plánování vietnamského itineráře i nám (ale čile se tu staví další hotely nejen podél pobřeží, tak neotálejte). Naštěstí jsme na něj při rozhodování, kde si po shonu a ruchu Saigonu odpočinout, narazili, levné letenky nás přesvědčily, a nevyměnili bychom těch 14 dní za žádné jiné místo.
Phu Quoc, an island south of Vietnam, which remains relatively hidden from the sight of travel agencies and tourists, nearly escaped our attention too when planning our Vietnam itinerary (but new hotels are opening fast so don't wait for too long). Luckily we found out about it when we were discussing where to go after the crowded and loud Saigon to relax. The cheap plane tickets convinced us it’s a good idea and looking back we wouldn’t change the two weeks there for anything.
Vzpomínky na dobu nedávno minulou / Remembering the past
Phu Quoc nebyl vždy tím klidným tropickým rájem, kterým je nyní, má velmi pohnutou historii. V dobách francouzské nadvlády sloužil kolonizátorům jako vězení pro opozici. Podobně sem pak v dobách vietnamské války posílali Američani své zajatce. Smutnou připomínkou je muzeum v areálu krutého amerického vězení – Coconut Prison, které bych doporučila k návštěvě, pokud se o tomto období chcete dozvědět více.
Phu Quoc hasn’t always been the peaceful tropical paradise it is now, its colonial and war history is very different. During the French colonisation, it was used as a prison for those who were in opposition. Similarly, during the Vietnam war, the U.S. soldiers were taking their prisoners here. The sad memorial of these times is a museum created in a former, very cruel prison – Coconut Prison, which I recommend you visit if you want to learn more about this era.
Pláže, parky a džungle / Beaches, parks nad the jungle
I když jsou události uplynulých desetiletí ve vzpomínkách Vietnamců hluboce zakořeněné, jejich přístup k životu i atmosféra na ostrově je uvolněná a bezstarostná. Pláže jsou nádherné, voda teplá a (na většině míst) čistá, takže prolenošit tu můžete klidně dva týdny i měsíc, ale zároveň tu najdete autentický Vietnam bez masového turismu. Ty nejlepší pláže si zaslouží víc prostoru, než jeden odstavec, najdete je přehledně shrnuté v tomto článku z Phu Quocu.
Although the events of the (relatively) recent past are still deeply in the thoughts of Vietnamese, however their approach to life and the atmosphere on the island is very relaxed and carefree. The beaches are beautiful, the water is warm and (at most places) clean, so you can really relax for two weeks or even a month but at the same time, you’ll find authentic Vietnam without the crowds of tourists here. The best beaches deserve more than just an article so there’s a separate post with our favourite beaches here.
Když vás relax na sluníčku přestane bavit, půjčte si motorku a vydejte se do pralesa. Národní park pokrývá 70 % ostrova, takže příroda je ve většině oblastí opravdu neporušená a cesty, ať už prašné nebo bahnité, podtrhují atmosféru pralesního dobrodružství. Ne celý park je přístupný, některé jeho části jsou ve vojenském prostoru, ale i tak raději natankujte plnou nádrž, projížďka zpřístupněnou částí je příjemně dlouhá.
When (or if) you ever get bored of laying in the sun, rent a motorbike and ride to the forest. The national park covers 70 % of the island so nature here is really untouched and the roads, either dusty or muddy, really add to the atmosphere. You can’t access the whole park, some parts belong to the military area, but you should get a full tank anyway, the roads that are accessible will take you on quite a long ride anyway.
Pepř nad zlato – cesta na pepřovou farmu / The land of pepper
I když je na mapě Phu Quoc v porovnání s jeho většími soused jen malá tečka, na poli produkce pepře je velký hráč. Ročně místní vyprodukují přes 1000 tun pepře, tedy 60 % světové produkce, takže je možné, že ačkoliv jste o Phu Quocu dosud neslyšeli, místní pepř jste někdy měli v kuchyni.
Even though Phu Quoc is just a small dot on the map compared to its larger neighbours, it’s a big player when it comes to pepper production. Every year local businesses produce over 1000 tons of pepper, which is approx. 60 % of the world pepper production, so even if you haven’t heard of Phu Quoc until now, you might have had its pepper in your kitchen.
Určitě navštivte některou z pepřových farem – můžete si vygooglit, které nabízí prohlídky, nebo se přidat k organizovanému zájezdu, nejjednodušší ale je vyrazit na motorce po ostrovních cestách a až vám bude některý dům s nápisem “pepper farm” sympatický, jednoduše zastavte a zkuste poprosit, jestli se můžete na farmu podívat, určitě vás rádi pozvou dál. My jsme se takhle na jednu podívali, žádné vstupné po nás nechtěli, nicméně je samozřejmě slušnost utratit aspoň pár dongů a koupit si místní pepř. Všechny směsi pepře s dalším kořením, které na ostrově prodávají, jsou mimochodem výborné, takže neděláte dobrou službu jen prodejcům, ale i sobě. Do jídla je rádi přidáváme dodnes a setkaly se s úspěchem i jako suvenýry.
Visiting one of many pepper farms is a must, you can google some that offer tours, or join an organised trip, the easiest way to visit one is to just get a bike, ride around and when you see a house with the sign „pepper farm“ that looks nice, just stop there and ask if you can visit their farm, I’m sure they’ll be happy to let you in. We’d visited one farm and they didn’t want any entrance fee but it’s common courtesy to spend a few dongs there and buy their pepper. By the way, all the mixtures of pepper and other spices they sell on the island are delicious so you’ll be doing a favour not just to the seller but to yourself as well. We’ve been adding them to our meals regularly and also our relatives appreciated them as a useful souvenir.
Duong Dong Night Market
Pro rušnou atmosféru trhu si zajeďte do centra Duong Dong, hlavního města ostrova, kde se každý večer koná night market s jídlem i zbožím všeho druhu. Koupíte tu vše od pepře, přes náramky a bižuterii, až po oblečení nebo si k večeři vyberete z mořských plodů v akváriích před restauracemi. Čerstvější jídlo si lze jen těžko představit. Ochutnejte třeba kokosovu zmrzlinu, různé druhy oříšků, vaječné omelety nebo minišpízy.
To experience the atmosphere of a Vietnamese market visit the Duong Dong city centre, where a night market takes place every night with all the food and goods you could possibly imagine. You can buy anything from pepper, jewellery to clothes or have literally the freshest dinner ever after picking what you want from tanks in front of a restaurant. I also recommend you try coconut ice-cream (surprisingly served in a coconut), different kinds of nuts, typical omelettes or mini skewers.
Hotel JW Marriott – architektura, která bere dech / JW Marriott - a breathtaking architecture
Nedaleko velmi populární Sao Beach je ještě jedna pláž, Khem Beach, která patří k hotelu JW Marriott. Ten se nachází v areálu "Lamarck univerzity" a je to opravdový architektonický skvost. Na svědomí ho má architekt Bill Bensley, kterého doporučujeme vygooglit všem milovníkům architektury, je to opravdový umělec. My jsme se o něm dozvěděli díky našemu kanadskému kamarádovi, který tam v rámci poznávání neohroženě nakráčel hlavním vchodem a vyprávěl nám svoje zážitky z návštěvy. Zkusili jsme se tam druhý den vydat a záhadným způsobem se nám podařilo dostat do areálu, aniž by se o nás kdokoliv zajímal.
Běžně se za celodenní návštěvu platí přibližně 400 Kč, ale za za prohlídku překrásných interiérů a exteriérů dotažených do detailu, odpočinek na bílém písku a koupání v průzračném moři, to určitě stojí.
Not far from the very popular Sao Beach is another one called Khem Beach, which belongs to the JW Marriott Hotel. It’s situated in a former university and it’s a real architectural gem by Bill Bensley - we recommend you google him because he's a real artist and has built a few unique hotels around the world. We found out about it from our Canadian friend who just walked in there through the main entrance very unapologetically, and was telling us about his experience. We went there the next day and did the same without anyone noticing or asking any questions. Later we found out a 1-day pass costs around €15 if I'm not mistaken, which is absolutely worth it considering both the interiors and exteriors are absolutely stunning and you get to relax on the white sandy beach and swim in the turquoise blue ocean.
Nejdelší lanovka na světě / The longest cable car in the world
My jsme bohužel na ostrově byli ještě před jejím otevřením, což upřímně trochu zamrzí – nechat si o měsíc utéct cestu nejdelší lanovkou na světě. Tahle osm kilometrů dlouhá jízda nad křišťálově čistou vodou na které se pohupují lodě a zelenými ostrůvky, vás zaveze na Pineapple Island s malým národním parkem, pláží a parádními podmínkami pro koupání. Jestli se tam vydáte, napište mi, jaká jízda a ostrov je, možná se tam budeme muset vrátit.
Unfortunately, we visited the island before the cable car was opened, which kind of sucks – missing the world longest cable car by a month. This 8 kilometres long ride above the crystal clear waters with boats and green islands, will take you to the Pineapple island with a small national park, a beach and some great swimming opportunities. If you get there, let me know how it is, we might have to return to Phu Quoc one day.
Velkou výhodou Phu Quocu je, že na něj, narozdíl od pevninské části Vietnamu, nepotřebujete víza, takže sem můžete přiletět bez velkého plánování. A pokud se nejdřív chcete věnovat příjemnému úkolu procestovat Vietnam a až poté se vydat na Phu Quoc, nevadí, že vám vypršela víza. Na ostrově byste měli mít možnost zůstat ještě 30 dní potom, co vaše vietnamská víza už neplatí.
One huge advantage of Phu Quoc is that you don’t need visa unlike in mainland Vietnam, which means you really don’t need to plan too much in advance. Also, if you want to first explore Vietnam and head to Phu Quoc later, you can come here after your visa has expired. You should be allowed to stay on the island for 30 more days after the expiration date.